A szemináriumi dolgozatokra vonatkozó intézeti alapkövetelmények (forrás)

A szemináriumi dolgozat terjedelmének alsó határa 12.000 leütés.

A dolgozatnak legalább öt, az adott tárgyhoz kapcsolódó szekunder szöveg ismeretéről kell tanúskodnia. Ennek a követelménynek csak abban az esetben nem szükséges megfelelni, ha az adott témával kapcsolatban még nem született ennyi publikáció.

A jegyzetekben, illetve az olvasmányjegyzékben szereplő művek bibliográfiai leírásának követnie kell az Itk vagy It jegyzetelési szabványát, vagy az Intézet által kiadott segédletet (Jegyzetelési útmutató).

A dolgozat végén feltüntetett irodalomjegyzék önmagában nem tekinthető elégséges hivatkozásnak, az adott helyen mindig meg kell adni a pontos hivatkozást.

A szakirodalomra – a választott hivatkozási rendszernek megfelelően – lábjegyzetben vagy végjegyzetben vagy a szövegbe ékelt zárójeles jegyzetekben kell hivatkozni. (A különböző formákat nem szabad keverni.)

A dolgozatban a szó szerinti idézetek együttes aránya nem haladhatja meg a teljes szöveg 15%-át.

A szövegben nem fordulhat elő jelöletlen szó szerinti idézet, az ilyen idézet plágiumnak minősül és fegyelmi eljárást vonhat maga után.

A szövegben nem fordulhat elő jelöletlen tartalmi idézet. A dolgozatnak minden olyan része idézetnek minősül, amely nem a dolgozatíró szellemi munkája. Ilyen esetekben is hivatkozni kell az eredeti szerzőre. A jelöletlen tartalmi idézet plágiumnak minősül és fegyelmi eljárást vonhat maga után.

A dolgozatnak tartalmaznia kell a hallgató által aláírt alábbi nyilatkozatot:

„Alulírott [NÉV és NEPTUN-KÓD HELYE] kijelentem, hogy a jelen szemináriumi dolgozat saját szellemi termékem, abba mások munkáját pontos hivatkozás (és szó szerinti idézet esetén, idézőjel) nélkül nem építettem be. [KELTEZÉS, ALÁÍRÁS]”

A másolt, internetről letöltött stb. dolgozatok benyújtása plágiumnak minősül, és az SzMSz rendelkezéseinek megfelelően fegyelmi eljárást von maga után.

Kiegészítő tanácsok

Jelölje ki dolgozata központi kérdéseit, igyekezzen tisztázni annak módszertanát. Ne ígérjen olyasmit a bevezetőben, amit a dolgozat azután nem teljesít.

A szépirodalmi művek forrását minden esetben meg kell adni – az egyes kiadások eltérők lehetnek, így nem mindegy, melyikre vonatkoznak a dolgozat megállapításai.

A szépirodalmi szövegeket igyekezzen minél megbízhatóbb forrásból idézni. Ha egy műnek van kritikai kiadása, használja lehetőleg azt. A MEK szövegei, a Fapadoskönyv kiadványai stb. lehetőség szerint kerülendők.

Dolgozata ne legyen csupán másoktól átvett megfigyelések kollázsa – mások állításait igyekezzen valamiféle saját gondolatmenetbe beilleszteni, azokat saját nézőpontja szerint bemutatni.

Törekedjen az irodalmi művek érdemi értelmezésére – a puszta leírás, ismertetés, élménybeszámoló még nem elegendő. A tárgyalt mű cselekményének elemzés nélküli külön összefoglalására nincs szükség.

Kerülje a túl általános, publicisztikus, tudománytalan, szubjektív eszmefuttatásokat – igyekezzen egzakt, bizonyítható állításokat tenni (és azokat be is bizonyítani), törekedjen a felvetett témák körül létrejött tudományos diskurzus figyelembevételére.

Ügyeljen a forráskritikára. Ne használjon fel például az interneten keringő információtörmelékeket, ha azok eredeti, hiteles forrását nem tudja beazonosítani.

Igyekezzen figyelembe venni a legfrissebb szakirodalmat, régi szövegek esetén törekedjen a tudománytörténeti szempontú forráskritikára.

Próbáljon minél megbízhatóbb forrásokra hivatkozni. Lehetőleg kerülje például az interneten fellelhető szemináriumi dolgozatokat, jegyzeteket.

Semmiképpen ne vegyen át jelzés nélkül szövegrészeket másoktól – ez plágiumnak számít.

A másoktól átvett gondolatok, megfigyelések, adatok forrását akkor is jelezni kell, ha magát a szöveget nem másolja át szó szerint, azt saját szavaival fogalmazza újra. Forrásmegjelölés nélkül csak azok a szakaszok maradhatnak, amelyekben saját eredményeit mutatja be.

A hivatkozások mindig legyenek pontosak: legyen egyértelmű az idézett szöveg szerzője, címe, megjelenési helye – ezek az információk internetes hivatkozás esetén sem maradhatnak el.

A hivatkozások formátuma tetszés szerint megválasztható, de használatuk a dolgozat során legyen egységes és következetes.

Jegyzetben mindig annak az oldalnak / azoknak az oldalaknak a számát kell megadni, ahol az idézett vagy említett szövegrész ténylegesen megtalálható (nem az egész tanulmány kezdetét és végét jelző oldalszámokat).

Egy jegyzet önmagában csak a legutóbbi információra vonatkozik. Ha hosszabb rész származik a megadott forrásból, azt tegye egyértelművé, például egy efféle nyitótagmondattal a főszövegben: „X. Y. szerint…”

Ha az idézett szövegben harmadik személytől származó megállapítások szerepelnek, azt jelezni kell.

Mindig tegye világossá, pontosan mit vett át a hivatkozott szövegből.

A bibliográfiában csak olyan mű szerepelhet, amelyre a dolgozatban hivatkozás található.

A dolgozatban hivatkozott minden művet fel kell tüntetni a bibliográfiában.